Балонът е вид аеростат. Това е общо название, с което се наричат всички апарати за летене, които са по-леки от въздуха. Тук спадат и дирижаблите. Издигането им се постига чрез разликата на плътността на газа вътре в него и на този в заобикалящата среда.
Газовете, с които се пълнят балоните
Газовете, които са по-леки от въздуха, са хелий, водород, както и горещ въздух. Водородът е много подходящ за издигане, но тъй като е лесно запалим, се предпочитат другите два варианта.
Първият полет с балон и историята преди това
Годината е 1783. Тогава французите братя Монголфие се издигат над Париж в първия балон, направен от тях. Балонът им бил изработен от хартия и лен. Полетът продължил 8 минути, през които балонът изминал малко над 3 километра.
Но опитите за преодоляване на земното притегляне за полети на хора датират от доста по-рано. За годината, когато е изработен първият балон, се смята 1709 – тогава в Лисабон един португалски свещеник показва произведението си пред публика. А около 40 години след полета на братя Монголфие, през 1824 година, в Лондон физикът Майкъл Фарадей показва експерименти с гумен балон, пълен с водород. Идва времето и на латексовите балони, които започват да се използват през 1847 година в Лондон.
Как се управлява балонът
Преди полета се установява каква е скоростта на вятъра, както и посоката му. Така се определя точката на стартиране на полета и примерната точка, в която ще се извърши приземяването.
По време на полета пилотът използва горелката, за да променя височината на полета и да „улавя“ вятър с подходяща скорост, духащ в правилната посока.
За приземяване се избира точката и пилотът започва да намалява височината.на летене. Балонът се уравновесява над земята и се приземява. Ако вятърът се усили, кошът може и да се влачи леко. След като пилотът разреши излизане, е безопасно пътниците да напуснат коша.
При кои балони се използва баласт
Баласт е необходим само за газови балони, които са пълни с хелий или водород. При балоните с баласт, за да се издигне балонът, се изхвърля баластът, който се намира в коша. За спускането трябва да се изпусне газ; това се извършва през клапан, който се намира в горната част на балона.
Полети с балон през зимата
Екстремните преживявания няма да бъдат пълни, ако не добавите към тях полет с балон през зимата. Такива полети се извършват например в Русия. Зимният сезон се оказва изненадващо благоприятен за тях. Слънцето е ниско над земята, а снегът отразява лъчите му, така че атмосферата не е термично активна. Естествено трябва да се облечете и обуете по-солидно. Ще бъдете във въздуха и няма да се движите.
Най-доброто време за полети с балон
В летния сезон сутринта и вечерта са подходящи за такива полети. Човешкият организъм понася по-лесно сутрешни полети. През деня въздухът се нагрява много силно, което е опасно за балона. Към залез слънце температурата започва вече да се понижава, но благоприятни стойности се достигат късно вечер. Затова и вечерните полети с балони са по-кратки.
Полетите с балон като развлечения
Полетите с балон вече са развлечения, които могат да се предлагат и като подарък за рожден ден, годишнина, а по време на полета е много романтично да се направи и предложение за брак.
Най-често при полетите участват няколко души. Това е стандартен полет. Можете да поръчате и ВИП полет, тоест само за двойка, която да се наслади на романтиката в уединение.
При групови полети в коша могат да пътуват и повече от четирима души. А още по-вълнуващо за по-голяма компания е да наеме няколко балона и да летят на разстояние едни от други.
Полети с балон в България
В много курорти предлагат развлечението, на което можете да се насладите, ако още не сте летели с балон.
Летейки с балон, можете да наблюдавате чудесна панорама над известни забележителности в България.
Популярни са полетите над Седемте рилски езера. За площадка за издигане се използва поляната при езерото Бъбрека. Те включват и скачени и групови полети. При скачените полети височината на издигане е над 100 метра; продължителността им е около 10 минути. При демонстрационните полети, които също са част от програмата за полети с балон в местността, продължителността е около час, а приземяването е около Сапарева баня или около Белчин.
Друга привлекателна дестинация за полет с балон е Белоградчик. Гледката на Белоградчишките скали и околностите от въздуха е незабравима.
Шумен и Шуменското плато, Сопот и планинският район край него, Велико Търново, Банско, Сапарева Баня и други дестинации в България са местата, в които можете да се издигнете с балон.
През 2017 година полети с балони бяха предложени и като част от Празника на розата, за да могат жителите на Розовата долина и гости на празника да се насладят на розовите полета, на язовир „Копринка“ и на планинските околности, както и да наблюдават ритуала за бране на рози.
Tour Reviews
Уникално преживяване беше да сме толкова на високо в небето… Усещането е неописуемо!!!
Избрах да подаря това приключение, към момента всичко се случи супер лесно и рамките на един ден. Благодаря!
Leave a Review